Nabiegi korzeniowe, inaczej zwane fałdami korzeniowymi czy napływami korzeniowymi to wada kształtu drzewa, ale nie mająca wpływu na jego żywotność. W przypadku niektórych gatunków jest wręcz ona niezbędna do zachowania stabilności.
Nabiegi korzeniowe są popularnym widokiem szczególnie w przypadku drzew o płytkim systemie korzeniowym. Tę wadę techniczną możemy zauważyć szczególnie przy świerkach oraz grabach. Na czym polega fałda korzeniowa, skąd się bierze i czy należy się jej obawiać?
Napływy korzeniowe, czyli wada drewna
Nabiegami korzenionymi nazywa zniekształcenie w dolnej części pnia, czyli szyi korzeniowej, które są wypukłościami podłużnymi – to korzenie, które przechodzą płynnie w formę pnia. Jest to typowa wada techniczna, która obejmuje tylko dolny odcinek pnia.
Wada techniczna występuje przede wszystkim u drzew liściastych – dębów, brzóz czy grabów, ale można ją spotkać także w przypadku świerków. Jest oznaką rozbudowanego, ale płytkiego systemu korzeniowego, który jednocześnie stabilizuje cały pień. Mogą jednakże pojawić się w przypadku każdego gatunku – im trudniejsze podłoże, tym płytszy system korzeniowy, który z czasem przekształci się w fałdy korzeniowe.
Czy nabiegi korzeniowe są niebezpieczne?
Nabiegi korzeniowe to przede wszystkim wada TECHNICZNA, a zatem nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla drzewa. Co więcej, aby zachować drzewo w dobrej kondycji napływy korzeniowe powinny być regularnie sprawdzane – nie wolno ich wycinać, ani niszczyć, a w przypadku spróchniałych lub porażonych grzybem należy dokładnie zbadać teren wokół – szczególnie istotne jest to na glebach piaszczystych, bowiem dzięki temu możemy nie tylko ocenić ogólny stan drzewa, ale też przeciwdziałać ewentualnemu przewróceniu się drzewa.
Ocena nabiegów korzeniowych jest również istotna w trakcie wycinki. Wyróżnia się trzy rodzaje napływów korzeniowych:
- nabiegi obojętne;
- nabiegi przeszkadzające;
- nabiegi pomocnicze.
Nabiegi pomocnicze pomagają podczas wycinki określić kierunek obalania drzewa. Nabiegi obojętne nie mają żadnego wpływu na kierunek obalania drzewa, dlatego nie trzeba ich ani usuwać, ani nacinać.
Podczas obalania drzewa należy natomiast zwrócić uwagę na nabiegi przeszkadzające. Budowa i cała struktura drzewa jest w nich inna niż w reszcie pnia, co może prowadzić do zmiany toru obalanego drewna lub do rozłupania pnia w dolnym odcinku, co znacząco wpływa na straty surowca. Dlatego też nabiegi przeszkadzające trzeba usuwać.
Napływy korzeniowe są naturalnym elementem pnia drzewa, choć z punktu widzenia technicznego – jest to wada, na którą należy zwrócić uwagę podczas obalania drzew.