Korowanie drewna to ważny proces w jego pozyskiwaniu. Usunięcie kory może odbywać się na kilka sposobów – biologicznie, chemicznie lub mechanicznie. W celu zwiększenia wydajności najczęściej stosuje się metody mechaniczne, czyli zastosowanie korowarki do drewna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które optymalizują pracę na różnych jej etapach, ale do najpopularniejszych maszyn należą korowarki stacjonarne i przenośne.
Zastosowanie różnych maszyn pozwala na optymalizację produkcji. W tartakach dość często korzystamy z korowarek do drewna stacjonarnych oraz przenośnych, które ułatwiają pozyskiwanie drewna. Jakie jest ich zastosowanie?
Korowarki do drewna – stacjonarna oraz przenośna
Korowarki do drewna możemy podzielić na kilka kategorii, ale w tym artykule skupimy się na korowarkach stacjonarnych oraz przenośnych. Są to najpopularniejsze maszyny i różnią się nie tylko ze względu na przeznaczenie, ale też i sposób napędu.
Korowarki do drewna stacjonarne najczęściej możemy spotkać w tartaku. To dość duże maszyny, które mogą być zaopatrzone także w dodatkowe funkcje jak podajnik do drewna. Są zasilane energią elektryczną.
Korowarki do drewna przenośne wciąż pozostają jedną z większych gabarytowo maszyn, jej waga może sięgać nawet 300 kilogramów w zależności od zamontowanych urządzeń i tarcz. Stosuje się ją między innymi na miejscach wycinki, a napędzana jest mocnym silnikiem spalinowym.
Jakie są zastosowania poszczególnych korowarek do drewna?
Maszyny tartaczne różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na rodzaj i wielkość drewna. Inne korowarki do drewna stosuje się do twardych drzew liściastych, jak buk czy dąb, a inne do żywicznych, jak drzewa iglaste.
Jednak nie tylko rodzaj drewna ma znaczenie, ale też obwód. Korowarki do drewna stacjonarne pozwalają na dobór znacznie większych średnic, dzięki czemu możemy poddać w nich okorowaniu nawet grube, 100 centymetrowe pnie, podczas gdy w korowarkach przenośnych najczęściej zaledwie 40 centymetrów.
Korowarki do drewna, a wydajność pracy
Zamawiane do tartaku korowarki do drewna stacjonarne pozwalają na obróbkę najlepszej jakości drewna, bowiem korowarkę można swobodnie dostosować do wymagań danego zakładu. W przypadku korowarek przenośnych, mimo że ustawienie tarczy ma dość szeroki zakres, nie poddamy korowaniu większych kłód drewna.
W zależności od prowadzonego zakładu warto posiadać obie maszyny – pierwsza pozwala nam na bieżącą pracę w trakcie wycinki pamiętając o sprzątnięciu miejsca korowania, podczas gdy w tym samym czasie w zakładzie obróbce poddawane będą lepszej jakości fragmenty drewna. Korowarka przenośna dodatkowo nie nadaje się do każdej długości pnia, a zatem jeśli zależy nam na dużych belach, te uzyskamy jedynie wykorzystując do tego korowarkę stacjonarną.
Optymalizacja czasu korowania drewna wymaga zastosowania różnych rozwiązań dzięki którym możemy pozyskać dobrej jakości drewno, korę oraz zrębki, a tym samym zwiększyć naszą ofertę produktową przy jednoczesnej oszczędności czasu.