Drewno to jeden z podstawowych surowców, z którego wytwarzamy dosłownie wszystko – od sztuki użytkowej, po podstawowe narzędzia pracy. Aby jednak móc poddać surowiec dalszej obróbce, konieczne jest jego okorowanie. Które drewno koruje się łatwiej, a które wymaga większego doświadczenia?
Korowanie drewna to podstawowy zabieg, dzięki któremu możemy poddać go dalszej obróbce. Zapobiega on gniciu, ułatwia dalsze tworzenie oraz przede wszystkim chroni przed pojawieniem się szkodników, takich jak kornik. Korowanie drewna towarzyszy nam od zarania dziejów, przez co z powodzeniem możemy wybrać taki rodzaj drewna, który procesowi poddaje się łatwiej.
Sposoby korowania drewna
Korowanie drewna może odbywać się na wiele sposobów. Dawniej stosowano do tego narzędzia ręczne, którymi stopniowo oddzielano korę od surowego drewna. Proces ten wymagał siły, a zatem chętniej korzystano z drewna łatwego w obróbce. Współcześnie, dzięki zastosowaniu różnorodnych technik i maszyn obróbka drewna z kory jest znacznie prostsza i nie wymaga siły – nie oznacza to jednak, że z każdym drewnem obchodzimy się w ten sam sposób.
Im twardsze drewno tym obróbka jest trudniejsza. Kora doskonale schodzi z drzew iglastych, stąd też popularność drewna świerkowego czy sosnowego. To drewno nie jest jednak pozbawione wad, bowiem dla odmiany charakteryzuje się dużą żywicznością. Drewno pozyskane z buka czy dębu jest trwalsze, ale też i trudniejsze w obróbce.
Korowarki do drewna, a szybkość korowania
Współcześnie nie musimy korzystać z ręcznych ośników, a proces korowania przebiega mechanicznie. Korowarki do drewna doskonale radzą sobie z każdym rodzajem drewna – zarówno miękkim, jak i twardym – dając nam świetny surowiec gotowy do dalszej pracy.
Oczywiście, wybierając korowarkę do drewna musimy uwzględnić, jaki rodzaj drewna chcemy poddawać obróbce. Nieco inne parametry posiadać będzie korowarka, którą zastosujemy do drewna miękkiego, a inna do twardego – warto zatem postawić na wielofunkcyjne maszyny, które dostosujemy do swoich aktualnych potrzeb.
Jaka jest wydajność korowarek do drewna?
W przypadku ręcznego korowania drewna czas wykonania zadania zależny jest od rodzaju i wielkości drewna, a zatem drewno iglaste poddamy obróbce szybciej, a tym samym w przeciągu miesiąca jesteśmy wstanie dostarczyć więcej drewna okorowanego iglastego, aniżeli drewna z dębu.
W przypadku korowarek, które stosowane są w tartakach, ilość obrobionego drewna będzie znacznie wyższa, bowiem odpowiednio dobrana i użytkowana koparka do drewna jest w stanie przerobić nawet do 2000 metrów drewna miesięcznie.
Które drewno koruje się łatwiej? W przypadku zastosowania maszyn tartacznych, takich jako korowarki do drewna, jest to w zasadzie bez różnicy – dobrze dobrane urządzenie poradzi sobie w równym stopniu i z równą precyzją zarówno z drewnem iglastym, jak i liściastym. Jeśli zatem zależy ci na zwiększeniu wydajności oraz bezpieczeństwa w pracy – korowarki do drewna to doskonała inwestycja.