Proces obróbki drewna jest dość złożony – zanim trafi ono do naszych domów w postaci mebla czy podłogi, każde drzewo po ścięciu jest odpowiednio przygotowywane. Jednym z podstawowych i pierwszych procesów, jakie zachodzą po jego wycięciu jest korowanie. Po co się je robi i dlaczego ten proces jest ważny?
Korowanie to pierwszy stopień w obróbce drewna – dopiero po nim można przystąpić do cięcia i osuszania. Zabieg ten można wykonać na wiele sposobów wykorzystując między innymi korowarki do drewna.
Funkcja kory
Główną ochroną drzewa przed zagrożeniami zewnętrznymi jest kora. W trakcie życia drzewa pełni ona bardzo ważną funkcję przyrodniczą również ze względu na bioróżnorodność – to miejsce bytowania owadów, ale też i grzybni. Kora utrzymuje również w drzewie składniki odżywcze i zapobiega wysuszaniu.
O ile funkcje kory są niezwykle istotne w przypadku drzew rosnących, o tyle po ich ścięciu kora musi zostać usunięta. Ten zabieg pozwala na dalszą obróbkę drewna, a tym samym dostarcza surowiec nad którym dalej można pracować.
Po co usuwać korę?
W przypadku drewna owady żerujące w korze stanowią zagrożenie – kora sprzyja kornikom, które niszczą między innymi posiadane przez nas meble. Drugim powodem, dla którego koruje się drewno jest możliwość szybszego i dokładniejszego osuszenia, a także zabezpieczenia drewna.
Ze względu na bytujące w korze różne rodzaje mikoryzy, a także bakterie czy owady, nie zaleca się przeprowadzania korowania bezpośrednio w miejscu wycinki. Zdarza się jednak, że jest to niezbędne, a w takich wypadkach konieczne jest zabranie ze sobą zarówno kory, jak i zrębek.
Jak usuwać korę z drewna?
Korę z drewna można usunąć na kilka sposobów. Istnieją metody biologiczne, chemiczne oraz mechaniczne. Najczęściej stosuje się metodę mechaniczną – w dawnych czasach korę usuwano ręcznie, dzisiaj robimy to z pomocą korowarki do drewna.
Poddanie drewna korowaniu z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn przyspiesza cały proces oraz jest znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia pracowników. Efekty i wydajność są zauważalne od razu.
Czy można nie poddawać drewna korowaniu?
Nieokorowane drewno to większe ryzyko wystąpienia procesów gnilnych, a także stworzenie dobrych warunków do rozwoju owadów – spuszczeli, kołatek czy korników. Oczywiście, drewno nieokorowane również ma swoje zastosowanie w budownictwie czy przemyśle meblarskim.
Tego typu drewno należy poddać innym procesom, które we właściwy sposób zabezpieczą drewno przed dalszą obróbką – może to być opalanie, albo zastosowanie silnych środków chemicznych czy specjalne bejce, które wnikają w głąb drewna.
Jeśli jednak zależy nam na efektywnym i klasycznym pozyskiwaniu drewna, korowanie jest pierwszym krokiem – ten proces zapewnia nam nie tylko surowiec w postaci drewna, ale również zrębki oraz korę, które są niezbędne w uprawach roślin. Aby usprawnić proces korowania drewna i dostarczyć klientom doskonały proces najlepszym sposobem jest zamówienie korowarki do drewna, dzięki której zwiększymy wydajność produkcji.